Bannery kampanii - KLIK

Potrzebujemy krwi A RhD-

Komu potrzebny jest szpik

Sztuczne łzy

Sztuczne łzy

Dla kogo?

Zespół suchego oka

Jest to stan chorobowy wywołany przez niedostateczne wydzielanie filmu łzowego, jego nieprawidłowy skład lub nadmierne parowanie skutkujące  uszkodzeniem  i złuszczaniem się nabłonka gałki ocznej.

Objawy

 • Suche oczy
 • nadwrażliwość oczna na światło
 • świąd gałki ocznej
 • ból lub ucisk gałki ocznej
 •  pieczenie, zaczerwienienie
 • uczucie ciała obcego lub pisaku pod powiekami
 • gromadzenie wydzieliny w kącikach oka
 • częste infekcje

„Sztuczne łzy”

Sztuczne łzy” to autologiczna surowica pacjenta uzyskana w wyniku preparatyki 150 ml lub 300 ml krwi pełnej pobranej od pacjenta na skrzep. Jest to płynna frakcja krwi pozbawiona elementów morfotycznych, fibrynogenu i czynników krzepnięcia. W 91% składa się z wody, w 7% z białek (albuminy, globuliny), w niecałych 2% elektrolitów i hormonów. W składzie surowicy obecne są także rozpuszczalne produkty przemiany fibrynogenu w fibrynę oraz składniki uwalniane z płytek krwi.

Istotną cechą sztucznych łez jest to, że ułatwiają one regenerację uszkodzonego nabłonka gałki ocznej, a konsystencja preparatu oraz jego skład zapewnia znacznie dłuższe nawilżenie tworząc warstwę ochronną na powierzchni oka. Preparat jest jałowy, bezpieczny ponieważ pochodzi z surowicy pacjenta, dla którego jest przeznaczony. Nie zawiera żadnych dodatków ani środków konserwujących. Zalecany termin ważności preparatu wynosi 1 rok od daty produkcji.

Wytyczne dotyczące przygotowania pacjenta do zabiegu

1. Należy zgłosić się do RCKiK w Rzeszowie z dowodem tożsamości, ze skierowaniem od lekarza, zamówieniem indywidualnym na krew i jej składniki od lekarza kierującego oraz z wynikiem badań pełnej morfologii (nie starszymi niż 5 dni)

2. Jeżeli zażywasz leki hamujące krzepnięcie, należy poinformować o tym lekarza kwalifikującego i przed zabiegiem należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym celem zmiany leczenia przeciwkrzepliwego.

3. Jeżeli zażywasz niesteroidowe leki przeciwzapalne – poinformuj o tym lekarza kwalifikującego (konieczne będzie czasowe odstawienie leków).

4. Być  wyspanym i wypoczętym.

5. Zjeść lekkostrawny posiłek (pieczywo z dżemem, chudą wędliną, chudy ser, owoce).

6. 3 dni przed zabiegiem wykluczyć z diety mleko, masło, śmietanę, tłusty ser, orzeszki, ciasta z kremem, tłuste wędliny, pasztet, tłuste mięso.

7. Kilka dni przed zabiegiem pić więcej płynów, a w dzień zabiegu wypić dodatkowo jeszcze około 0,5 litra płynów (woda, herbata, soki).

8. Nie spożywać alkoholu 2 dni przed zabiegiem.

9. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy infekcji (katar, stan podgorączkowy, opryszczka, kaszel, złe samopoczucie) poinformować lekarza kwalifikującego i odwołać zabieg

 Cennik:

 • 200-400 jednorazowych kapsułek preparatu (pobranie 150 ml krwi) – 490,00 zł
 • 400-600 jednorazowych kapsułek preparatu (pobranie 300 ml krwi) – 600,00 zł
 • opłata pobierana będzie przed wydaniem preparatu w kasie RCKiK

 

Kontakt:

sekretariat@rckk.rzeszow.pl  tel./17/ 86 720 30

Pliki do pobrania

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie

35-310 Rzeszów
ul. Wierzbowa 14

tel. (17) 867 20 30
fax (17) 867 20 37
e-mail: sekretariat@rckk.rzeszow.pl

Godziny pracy
poniedziałek - piątek 7:00 - 14:35
środa 7:00 - 17:00 (Dział Dawców i Pobierania)

Rejestracja dawców:
tel. (17) 867 20 33

Godziny rejestracji dawców
poniedziałek – piątek 7:00 – 13:30
środa 7:00 – 17:00